Ile czasu trwa ozonowanie? 

Ile czasu trwa ozonowanie? 

Ile czasu trwa ozonowanie? Ozonowanie pomieszczeń jest aktualnie czymś, o czym słyszy się dość często – przede wszystkim w mediach, które przedstawiają je jako coś zbawiennego w walce z koronawirusem, a służącego przede wszystkim dezynfekcji. Media nie mylą się i rzeczywiście obie te rzeczy są prawdziwe.

Z tym, że ozonowanie pomieszczeń na Bemowie i w innych dzielnicach stolicy, ale też innych miastach Polski, posiada znacznie więcej zalet. W tym artykule nie o nich będzie mowa. Tekst ten skupi się bowiem na wyjaśnieniu, czym tak właściwie jest owe ozonowanie i ile czasu może potrwać, by przyniosło zamierzony efekt.

Czym jest ozonowanie mieszkania i dlaczego tak chętnie się po nie sięga?

Ozonowanie hoteli sprowadza się do użycia ozonu – niepozornego gazu o potężnych właściwościach, zwanego też aktywnym tlenem. Traktowane są nim wszelkiego rodzaju powierzchnie. Mowa tutaj nie tylko o pomieszczeniach i budynkach pokroju mieszkań, hoteli, biur, magazynów i innych, ale też chociażby o częściach przestrzeni otwartej. Doskonale to obrazują media, pokazując ludzi ozonujących ławki w parkach, wiaty autobusowe czy przystanki. Po co tak właściwie sięga się po ozonowanie? Przyczyn jego popularności należy upatrywać w tym, że ozon wchodzi w reakcję z niemal wszystkim tym, co jest szkodliwe do człowieka, prowadząc do jego neutralizacji. Doskonale sprawdza się zatem między innymi w radzeniu sobie z grzybem i pleśnią w mieszkaniu, ale też w pozbywaniu się bakterii, wirusów, alergenów, drobnoustrojów i innych tego typu rzeczy.

Proces ozonowania nie jest czymś, co można uznać za mało skomplikowane. Sprowadza się bowiem do wykorzystania urządzenia zwanego ozonatorem, które generuje ozon, “wpompowując go” do pomieszczenia docelowego. Pomieszczenie to należy jednak najpierw odpowiednio do tego przygotować, sprzątając je i odsłaniając wszystkie miejsca, w których ma się pojawić ozon. Konieczne jest też chociażby wyniesienie z niego kwiatów i roślin, które nie są w stanie przetrwać dłuższego kontaktu z ozonem.

Po ozonowanie współcześnie sięga się nie tylko ze względu na kładziony wszędzie nacisk na higienę i sterylność. Przekonuje do tego również jego dostępność, ale też cena. Większość działających na rynku firm oferuje swoje usługi w bardzo przystępnej również dla “przeciętnego Kowalskiego” cenie. Ta, w połączeniu ze zbawiennym efektem na wielu polach, przyczynia się do olbrzymiego zainteresowania ozonowaniem i wzrostu popularności rzeczy ściśle z nim związanych.

Ile czasu trwa ozonowanie?

Ile czasu trwa ozonowanie? 
Ile czasu trwa ozonowanie?

Określenie tego, ile czasu może trwać ozonowanie biur jest bardzo trudne, bo zależy od dość dużej liczby czynników. Podstawą w tym wszystkim jest to, z jak dużym pomieszczeniem ma się do czynienia. Oczywistym jest, że te mniejsze ozonuje się szybciej (doskonałym przykładem tego są samochody, które ozonuje się w czasie niewiele przekraczającym godzinę), a większe – nieco dłużej. Ozonowaniu często nie są poddawane wyłącznie pojedyncze pomieszczenia, a całe budynki – to również może mieć wpływ na ostateczny czas jego trwania. Firmy dopuszczające się ozonowania zazwyczaj wolą poświęcić na nie więcej czasu, aniżeli jest to potrzebne – po to, aby upewnić się co do ostatecznego efektu. Podczas gdy zbyt długie ozonowanie pomieszczeń na Śródmieściu w Warszawie nie poczyni żadnych szkód, zbyt krótkie dokonywanie go jest w stanie pozbawić wszystkie działania zamierzonego efektu. To z kolei nie jest zbytnio pożądane.

Oczywiście to, ile czasu trwa ozonowanie w dużej mierze zależy również od firmy, która się nim zajmuje. To ona w końcu dysponuje sprzętem, który będzie temu służył – a ten, jak to bywa w przypadku urządzeń elektronicznych, bywa lepszy i gorszy. To do firmy często należy też przygotowanie pomieszczenia do ozonowania – choć skrupulatność jest w tym jak najbardziej pożądana, może doprowadzić do przedłużenia się całego procesu.

Zbierając to wszystko do kupy można śmiało powiedzieć, że czas potrzebny na ozonowanie mieszkania zawiera w sobie:

  • przynajmniej 1 godzinę na przygotowanie pomieszczenia do ozonowania (w zależności od jego wielkości, czas ten może znacznie się wydłużyć);
  • 2-8 godzin – samo ozonowanie mieszkania;
  • 2 godziny – konieczność odczekania i pozwolenia ozonowi na ulotnienie się z poddanego ozonowaniu pomieszczenia;

Podsumowanie

Ozonowanie pomieszczeń nie bez powodu cieszy się tak olbrzymią popularnością i w szalonym tempie zyskuje na niej również w innych obszarach stolicy, ale i innych miastach Polski. Wynika to przede wszystkim z wszystkich jego zalet, ale i czasu, który jest potrzebny na możliwość sięgnięcia po każdą z nich. Ozonowanie zaczęto traktować jako środek do walki z koronawirusem i choć wiele ludzi sięgało po nie już kilkanaście lat temu, dziś jego usługa dociera do znacznie większej ich liczby. Trzeba się z tego tylko cieszyć – w końcu jest ona czymś iście zbawiennym w kontekście zdrowia każdego człowieka, który się jej podejmie.