Implant zęba - jak długo boli?

Implant zęba – jak długo boli?

Implant zęba – jak długo boli? Zabieg implantacji zęba i gojenie się dziąsła może być nieprzyjemne – jest to w końcu procedura chirurgiczna. Nie warto jednak wyobrażać sobie najczarniejszych scenariuszy. Pacjenci klinik dentystycznych zgodnie twierdzą, że zabieg nie jest tak bolesny, jak się wydaje. Środki zaradcze na ból istnieją i są skuteczne. Przedstawiamy listę metod na uśmierzenie nieprzyjemnych dolegliwości, które można stosować w domu. 

Niewielki dyskomfort podczas zabiegu

Wszczepienie implantu zęba jest procedurą chirurgiczną i – jak każda inna ingerencja – może być nieprzyjemna dla osoby poddawanej zabiegowi. Ból – mimo, że w większości przypadków mało uciążliwy – może mieć różne natężenie u różnych pacjentów. Odczuwanie zależy od progi bólu danej osoby. Zazwyczaj jednak znieczulenie jest na tyle silne, że dolegliwości przychodzą dopiero po wykonanym zabiegu.

Uzbrój się w cierpliwość i postępuj według zaleceń

implanty zębów
Implant zęba – jak długo boli?

Ból po implantacji zęba może utrzymywać się ok. 3-4 dni po zabiegu. Pacjenci opisują go jednak jako niedogodność o umiarkowanym natężeniu. Towarzyszące objawy to obrzęk twarzy, krwawienie z dziąsła czy uczucie dyskomfortu w ustach związane z założonymi szwami. Może pojawić się też stan podgorączkowy, który jednak szybko ustępuje. Krwawienie powinno się ustabilizować po ok. 6 godzinach po zabiegu. Duże skrzepy, które odrywają się od rany należy delikatnie usuwać za pomocą sterylnego tamponu (sposób wykonania takiego zabiegu wyjaśni nam lekarz). Ulga przychodzi dzięki stosowaniu się do pewnych podstawowych zasad postępowania po procedurze. 

Domowe sposoby na gojenie się implantu

Po powrocie do domu warto przyłożyć do miejsca zabiegu okład z lodu i trzymać go ok. 3 do 4 godzin. W ten sposób zmniejszymy ból i obrzęk w danej okolicy. Unikanie nagrzanych miejsc również załagodzi dolegliwości. Przez kilka godzin nie należy też przyjmować posiłków ani napojów (aż do momentu odzyskania czucia). W późniejszym etapie po jedzeniu należy płukać usta chłodną,  przegotowaną wodą, natomiast ok. 4 razy dziennie stosować płukanki zalecone przez stomatologa. Wykluczone są w tym czasie ćwiczenia czy użytki (alkohol, papierosy). Lekarz z pewnością przepisze nam silne środki przeciwbólowe, jednak nawet przy silnych dolegliwościach warto powstrzymać się od ich nadmiarowego przyjmowania. Nie można też na własną rękę przerywać kuracji antybiotykowej, nawet jeśli uznamy, że czujemy się lepiej.

Chroniczny ból po zabiegu – czy to możliwe?

Rzadkim, ale możliwym powikłaniem jest chroniczny ból, który utrzymuje się po założeniu implantu zęba. Jest to jednak dolegliwość, która przytrafia się rzadko i jest raczej wynikiem powikłań lub uszkodzenia nerwu. Terapia pacjentów z chronicznym bólem to np. zastrzyki z botoksu i odpowiednio dobrane leki przeciwbólowe.

Niektóre dolegliwości, które powinny nas zaniepokoić to długo utrzymujący się obrzęk, sztywność mięśni w okolicach szczęki czy problem z ruchomością szczęki. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który wykonywał nasz zabieg.