Jak mierzyć rolety dzień i noc?

Jak mierzyć rolety dzień i noc?

Jak mierzyć rolety dzień i noc? Wśród najczęściej wybieranych przez konsumentów rolet znaleźć możemy rolety dzień noc. Czym są, jak działają, a przede wszystkim – jak zmierzyć okno aby poprawnie je zamontować?

Co to są rolety dzień noc?

Pod nieco tajemniczą nazwą jaką jest rolety dzień noc kryje się rodzaj żaluzji, które przybywają do nas z zachodu, w tym przede wszystkim zza oceanu. To właśnie tam przede wszystkim te rolety przypominające plisy okienne zdobyły oszałamiającą popularność. Jak działają? Otóż ich sekret polega na tym, że poziome pasy, z których wykonane są te rolety materiałowe składają się zarówno z tkaniny która przepuszcza światło, jak i takiej, która tego nie robi.

Dzięki temu że rolety dzień i noc wyposażone zostały w specjalny mechanizm możemy regulować za ich pomocą ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Rolety na okna tego typu za pomocą systemu wyposażonego w sznurek lub łańcuszek można zsunąć w ten sposób, że listewki zachodzą na siebie, wpuszczając do pomieszczenia światło. Kiedy natomiast chcemy zapewnić sobie prywatność lub ograniczyć wpadające do pokoju światło słoneczne lub to pochodzące z ulicznych latarni, rozsuwamy je w taki sposób, że listewki ułożone naprzemiennie zasłaniają całe okno.

To wszystko sprawia, że tak dużą popularnością cieszą się rolety dzień noc. Cennik oczywiście różni się w zależności od tego jaki materiał i rozmiar ostatecznie wybierzemy, ale są one osiągalne nawet przy niskim budżecie. Polecane są szczególnie dla osób nadwrażliwych na światło, dla których słoneczne dni bywają szczególnie uciążliwe. Są też świetnym rozwiązaniem dla osób, która na przykład pracują w nocy, a następnie śpią w dzień i pragną dla lepszej jakości snu zapewnić sobie zacienioną sypialnię. Żaluzje dzień noc cieszą się także dużą popularnością wśród osób cierpiących na bezsenność, którym przeszkadzają światła miasta lub gwiazd i księżyca, zwłaszcza gdy ten ostatni wchodzi w pełnię.

Dlaczego poprawne mierzenie okna pod rolety jest takie ważne?

Ja to zwykle z roletami bywa, aby spisywały się dobrze, muszą być poprawnie założone. Tylko wtedy będzie można mówić, że są to poprawnie działające rolety. Montaż to oczywiście ważna sprawa, ale zanim do niego dojdziemy, musimy najpierw zakupić produkt dopasowany do naszego konkretnego okna. Aby to zrobić, najpierw musimy to okno dobrze wymierzyć. Aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, musimy zamówić przecież rolety na wymiar naszych okien. W przeciwnym wypadku możemy kupić zbyt małe, które nie będą w stanie skutecznie blokować dostępu światła. Nieco lepiej będzie, gdy kupimy zbyt duże – one wciąż mogą być funkcjonalne, ale jednak nie będą wyglądały estetycznie.

Czego potrzebujemy do prawidłowego wykonania pomiaru?

Żeby poprawnie zmierzyć to jaki wymiar powinny mieć nasze rolety okienne trzeba się do tego przede wszystkim dobrze przygotować. Czego będziemy potrzebować aby zmierzyć okno pod rolety?

  • miarki,
  • długopisu lub ołówka,
  • kartki lub notesu.
Jak mierzyć rolety dzień i noc?
Jak mierzyć rolety dzień i noc?

Jeśli chodzi o miarkę, może to być zarówno profesjonalna miarka budowlana, jak i zwykły centymetr krawiecki. Jednak jeśli zaopatrzymy się w miarkę usztywnianą, mierzenie będzie dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe, zwłaszcza jeśli nie mamy nikogo do pomocy i pomiaru musimy dokonać samodzielnie.
Długopis lub ołówek albo kartka lub notes musimy mieć pod ręką, aby na bieżąco zapisywać pomiary. Wszelkie pomyłki skutkować będą nieprawidłowym dopasowanie rolet do okien i obniżeniem ich funkcjonalności, nie warto więc zawierzać samej pamięci i ryzykować błędów.

Aby nie pomylić się co do tego którego z okien dotyczy dany pomiar, możemy pomóc sobie wykonując uproszczony rysunek ściany, umieścić na nim okna i wpisywać wyniki pomiarów we właściwe miejsca. Zapobiegnie to późniejszym pomyłkom, niezależnie od tego kto będzie odczytywał pomiary z kartki.

Jak mierzyć okno pod rolety dzień i noc?

Kiedy przystąpimy do mierzenia, pamiętajmy przede wszystkim, że chodzi nam tu o rolety okienne wewnętrzne, nie ma więc potrzeby by mierzyć całą przestrzeń wokół okien. W rzeczywistości całkiem dobrą metodą pomiaru jest skupienie się na samej szybie, na której wisieć będzie roleta dzień noc. Mierzymy więc każdą szybę, na której chcemy zawiesić żaluzję. Mierzymy zarówno jej wysokość, i jak i szerokość, ponieważ oba te pomiary są równie ważne. Wszystkie pomiary zapisujemy dokładnie w notatkach.

Przed zamówieniem rolet musimy wykonać jeszcze dodatkowe obliczenia. Rolety dzień noc zachodzą nieco na ramę okienną, do ich szerokości należy dodać więc około 5 centymetrów. W ten sposób powstanie zapas, który umożliwi skuteczne blokowanie wszelkiego światła, ale roleta nie będzie nachodziła na okienną klamkę, co obniżyłoby przecież funkcjonalność okna.

Jeśli chodzi o wysokość to tutaj najlepiej jest otworzyć okno, aby uniknąć pomyłek, a następnie zmierzyć całą wysokość skrzydła wraz z ramą okienną. Tutaj jednak jest miejsce na pomyłki. Takie rolety okienne najczęściej wyposażone są w mechanizm pozwalający na ich zwijanie, jeśli więc kupimy roletę za długą, wystarczy po prostu nie rozwijać jej do końca żeby naprawić błąd.