Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik od podstaw

Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik od podstaw

Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik od podstaw – w dzisiejszych czasach nie wystarczy dobrze zarabiać, by mieć pieniądze. Wszystko ze względu na to, że każda w sklepach jest droga – niezależnie od tego, czy ma na to wpływ inflacja, czy cokolwiek innego, chcąc naprawdę się bogacić musimy oszczędzać. Na szczęście dziś jest wiele sposobów właśnie na to – kody promocyjne online, szukanie promocji, gazetki z przecenami czy produkty oznaczone mianem “outletowych”. To właśnie na sposobach oszczędzania skupimy się w tym artykule.

Jak skutecznie oszczędzać i po co sięgać?

Jak już zdążyliśmy nadmienić we wstępie, sposobów na oszczędzanie jest w dzisiejszych czasach całe mnóstwo i wybór konkretnego z nich zależy od nas samych, naszych preferencji oraz tak właściwie tego, ile pozwoli on nam zaoszczędzić. Ważne jest też zwrócenie uwagi na to, czy pozwala on zaoszczędzić na przedmiotach, które rzeczywiście mamy w planach kupić, a nie takich, które kupimy wyłącznie ze względu na promocję. Poszukując więc metod na zaoszczędzenie, warto, abyśmy sięgnęli po coś takiego, jak:

  • kupony promocyjne online – w dobie Internetu i popularyzacji nowoczesnych technologii robiący zakupy ludzie coraz chętniej sięgają po usługi sklepów Internetowych. Utarło się już, że proponują one nie tylko znacznie szerszy asortyment, ale i mocno konkurencyjne ceny względem ich stacjonarnych odpowiedników (lub konkurentów). Co więcej, często rozdają kupony promocyjne online – czy to subskrybentom swoich newsletterów, czy też wszystkim tym, którym wcześniej udało się zrobić zakupy w ich obrębie. Z kuponów tego typu warto korzystać – ich plusem jest to, że nie mamy żadnej presji związanej z ich wykorzystaniem. Siedzimy w końcu wygodnie przed własnym komputerem i możemy się zastanowić, na co tak właściwie je przeznaczymy;
  • gazetki reklamowe – dysponują nimi wszystkie większe sieci handlowe, zwłaszcza te spożywcze. Osoby robiące często zakupy z pewnością potwierdzą, że promocje są rzeczywiście realne, ale i zróżnicowane, każdego tygodnia nieco inne. Warto więc mieć je pod ręką, w szczególności podczas zakupów – najlepiej jednak zapoznawać się z nimi w domu i po prostu planować. To właśnie planowanie jest bowiem kluczem do zostawiania w swoim portfelu większych ilości pieniędzy;
  • Black Friday i inne akcje promocyjne – konsumpcjonizm w dzisiejszych czasach doprowadził do tego, że rokrocznie organizowane są stałe akcje promocyjne, których możemy z góry spodziewać się o określonej porze roku. Jedną z nich jest popularny Black Friday, w ramach którego niemal każdy sklep przecenia większość swojego asortymentu. Przy tego typu akcjach należy uważać, czy promocje są rzeczywiste – dobrze jest “siedzieć” w danej branży. Wtedy będzie można dostrzec, czy aby ceny nie zostały podniesione tuż przed akcjami, by następnie zostać “sztucznie” i “promocyjnie” obniżone do ceny pierwotnej.

Zobacz również:

Na co uważać przy oszczędzaniu?

Pułapką, na którą łapie się mnóstwo ludzi jest tak zwane “pozorne oszczędzanie”. Ludzie korzystają z gazetek czy kodów promocyjnych online i idą do sklepu na zakupy. Zamiast jednak kupować wyłącznie produkty objęte przeceną, decydują się na zakup również wielu innych, których pewnie nie kupiliby, gdyby nie zajrzeli do sklepu. Jest w tym wiele logiki, przynajmniej z punktu widzenia sklepu. Przeceniając wybrane produkty i delikatnie podnosząc ceny innych ma pewność, że odwiedzający go “łowcy promocji” kupią nie tylko te pierwsze. Marketing, ot co.

Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik od podstaw
Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik od podstaw

Oszczędzanie może przynieść również wiele innych zagrożeń – w szczególności wtedy, gdy decydujemy się na poleganie na nowoczesnych technologiach. Prawdą jest, że kody promocyjne online powstały z inicjatywy właścicieli sklepów i są dystrybuowane w różny sposób – smsowo, mailowo czy bezpośrednio, w postaci rozdawanych ulotek. Nie jest też jednak kłamstwem, że wykorzystują je również oszuści – dystrybuują “fałszywki” celem wyłudzenia danych osobowych. Należy się tego wystrzegać i rezygnować z kodów, jeśli pozyskanie ich może wiązać się z tego typu zagrożeniem.

Kody promocyjne online zachęcają do zakupu przedmiotów przecenionych. Wszystkich, bo przecież promocja jest zawsze ograniczona czasowo i “nigdy się już nie powtórzy”. Prowadzi to do zakupu rzeczy, których tak właściwie się nie potrzebuje i których w żadnej innej sytuacji byśmy nie kupili – a to już ciężko nazwać oszczędnością. Należy też pamiętać, by zawsze zapoznawać się z dokładnymi warunkami określonej promocji. Ta często aktywuje się dopiero w momencie, gdy wydamy określoną kwotę czy spełnimy narzucone nam warunki.

Podsumowanie

Oszczędzanie jest w dzisiejszych czasach czymś, czego podejmuje się (albo stara się podjąć) każdy rozsądny człowiek. Kody promocyjne online, gazetki, przeceny, Black Friday – sposobów na nie jest całe mnóstwo i podczas gdy jedne wymagają cierpliwości, inne refleksu, a jeszcze inne zdolności analitycznych, wszystkie wymagają jednego: uwagi. Zawsze oszczędzajmy więc z głową, nigdy nie wchodząc w daną promocję “w ciemno”. Może nie jest ona tak atrakcyjna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka?