Jak używać torebek do sterylizacji?

Jak używać torebek do sterylizacji?

Jak używać torebek do sterylizacji? Proces sterylizacji jest jedną z najważniejszych czynności, które wykonuje się, aby zachować bezpieczne środowisko pracy – zarówno dla pacjenta, jak i osób, które pracują w charakterystycznym środowisku pracy. Wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych, podologicznych, lekarskich, fryzjerskich, lekarskich i innych podobnych.

Narzędzia, które wykorzystuje się do diagnostyki oraz przeprowadzania zabiegów, powinny być nie tylko zdezynfekowane, ale też wysterylizowane. Potrzeba do tego specjalnych urządzeń oraz akcesoriów. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, jak używać torebek do sterylizacji, przyjrzyjmy się, na czym polega ta czynność i w jaki sposób odpowiednio przejść przez wszystkie jej etapy.

Czym różni się sterylizacja od dezynfekcji?

Różnica pomiędzy dezynfekcją a sterylizacją jest znaczna i może mieć kolosalne znaczenie we wrażliwym środowisku pracy. W potocznym języku nierzadko używa się tych określeń zamiennie, co jest jednak niezgodne z rzeczywistością.
Dezynfekcja polega na niszczeniu drobnoustrojów, a także ich przetrwalników. Dotyczy to m.in. grzybów, wirusów oraz bakterii.

Dezynfekcję można przeprowadzać za pomocą czynników fizycznych: pary wodnej o temperaturze 100-105 st. C lub przy wykorzystaniu promieniowania UV o długości fali 256 nm. Z kolei wśród czynników chemicznych wykorzystywanych do dezynfekcji można wymienić chociażby alkohole, aldehydy lub tenzydy (np. mydła). Należy podkreślić, że w procesie dezynfekcji nie zostają wyeliminowane wszystkie mikroorganizmy, a jedynie większość z nich. Również nie jest możliwe usunięcie wszystkich przetrwalników (jak np. jaja). W wielu sytuacjach jest to wystarczające, jednak nie w takim miejscu, jak gabinety specjalistyczne czy lekarskie. Dlatego oprócz dezynfekcji sięga się do sterylizacji.

Sterylizacja jest procesem technologicznym, w wyniku którego zniszczone zostają wszystkie formy mikroorganizmów, również te przetrwalnikowe. Dotyczy to m.in. wszystkich bakterii, wirusów oraz grzybów. Jeżeli zostanie od przeprowadzony prawidłowo, wysterylizowane narzędzia są jałowe. Sterylizacja przeprowadzana jest w sposób fizyczny (najczęściej spotykany), chemiczny lub mechaniczny.

Higiena w gabinetach specjalistycznych

W gabinetach lekarskich, dentystycznych, podologicznych, kosmetycznych i innych podobnych niezwykle ważna jest higiena i odpowiednio przygotowane stanowisko pracy. Przy wykonywaniu wielu zabiegów osoba wykonująca go ma kontakt z płynami ustrojowymi pacjenta. Może być to ropa, krew czy nawet pot. Zachowanie odpowiedniej higieny chroni pacjenta przed zakażeniem, ale też osobę pracującą. W przypadku części urządzeń wystarczająca jest ich dezynfekcja. Z kolei te, które bezpośrednio stykają się z ciałem pacjenta, powinny być poddane sterylizacji, czyli wyjałowieniu. 

Właśnie z tego powodu, jednym z podstawowych urządzeń w gabinecie podologicznym powinien być autoklaw. Jest to sterylizator ciśnieniowo-parowy. Jest on w stanie usunąć zanieczyszczenia z całej powierzchni narzędzi. Wcześniej korzystano z ze sterylizatorów kulkowych, jednak nie były one w pełni skuteczne, ponieważ zawsze część narzędzia wystawała poza obszar wykonywania zabiegu. Podobnie nieskuteczne są sterylizatory UV, w których nie dochodzi do oczyszczenia w miejscach zacienionych. 

Ważny jest również fakt, iż sterylizacja nie zastępuje dezynfekcji. Narzędzia należy zdezynfekować, zanim umieści się je w urządzeniu do sterylizacji. W przeciwnym wypadku wzrasta ryzyko ich rdzewienia.

Jak działa autoklaw?

Przyjrzyjmy się zatem, jak działa autoklaw i jak używać torebek do sterylizacji, które wykorzystuje się w nim zamiennie z rękawami do sterylizacji. Zarówno jedne, jak i drugie akcesoria mają swoje wady i zalety, o których warto powiedzieć i zrobimy to w kolejnej części tekstu.
W autoklawie do sterylizowania wykorzystywana jest para wodna, której temperatura wynosi 121 st. C lub 134 st. C. Istotne jest tu również ciśnienie – 1,2 lub 2,1 bara. Tylko przy takim para może mieć temperaturę wyższą niż 100 st. C – maksymalną wartość do osiągnięcia w warunkach, w których panuje normalne ciśnienie atmosferyczne.
Autoklawy, jak wiele innych urządzeń, podlegają klasyfikacji. Rozróżniamy trzy podstawowe klasy: N, S i B. Klasy N i S są najniższe. To, co je charakteryzuje, to fakt, iż wytwarza się w nich jedynie próżnia wstępna i końcowa. Z kolei w autoklawach klasy B tzw. próżnia frakcyjna wytwarzana jest w trakcie całego procesu sterylizacji – od początku, aż do jej zakończenia. Dzięki temu zagwarantowana jest wyższa skuteczność sterylizacji, a co za tym idzie – zapewnia się maksymalnie higieniczne warunki pracy w gabinecie podologicznym.

Jak wygląda cały proces sterylizacji?

Narzędzia najpierw należy zdezynfekować z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów dezynfekujących. Dopiero w takiej postaci mogą zostać poddane wyjałowieniu.

Następnie narzędzia myje się pod bieżącą wodą pod dużym ciśnieniem. Należy je dokładnie wysuszyć, po czym włożyć do torebek do sterylizacji lub rękawów foliowych

Tak przygotowane pakiety umieszcza się w komorze sterylizacyjnej autoklawu. Powinno zwrócić się uwagę na to, by nic nie zasłaniało otworów, przez które wpada woda oraz wydostaje się powietrze. Urządzenia posiadają różne programy – automatyczne lub manualne. W przypadku autoklawów klasy B jest zarówno jedna, jak i druga opcja do wyboru. Można wtedy samodzielnie określić, jaka ma być temperatura sterylizacji oraz jej czas.

Jak używać torebek do sterylizacji?
Jak używać torebek do sterylizacji?

Po zakończeni sterylizacji narzędzia można wyjąć. Pakiety wyjęte z autoklawu należy odpowiednio opisać. To dlatego, że torebki, w których znajdują się narzędzia, zachowują swoją szczelność przez 6 miesięcy. Dzięki opisowi można mieć pewność, że sięga się po pakiet, który nadal jest sterylny. Oprócz tego konieczne jest zarchiwizowanie przeprowadzonej sterylizacji. Zapisuje się je samodzielnie, a w przypadku autoklawu z drukarką termiczną wystarczy odpowiednio zarchiwizować wydruk. Najnowsze urządzenia przesyłają informacje na dysk zewnętrzny, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza całą pracę związaną z udokumentowaniem procesu.

Kolejną istotną kwestią jest przechowywanie narzędzi w miejscu przeznaczonym wyłącznie do tego. Powinno być one ochronione przed zanieczyszczeniami, nagłymi zmianami wilgoci lub temperatury, uszkodzeniem mechanicznym opakowań itp. Jeżeli narzędzia nie znajdują siew magazynie materiałów sterylnych, powinny być składowane w osobnych pojemnikach lub zamykanych szafach. 

Jak używać torebek do sterylizacji?

Torebki do sterylizacji mogą być w całości wykonane z folii lub foliowo-papierowe. Niezależnie od materiału wykonania, zarówno na jedne, jak i drugie trzeba będzie nakleić etykietę po przeprowadzeniu sterylizacji. Torebki maja różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do wielkości sterylizowanych narzędzi. Najbardziej praktyczne są te modele, które z jednej strony posiadają pasek kleju, zatem do ich zamknięcia nie trzeba wykorzystywać zgrzewarki. 

Na każdej torebce znajduje się pasek, który po przeprowadzeniu sterylizacji zmienia kolor. Warto jednak pamiętać, że nie gwarantuje on, iż cały proces przebiegł poprawnie. To jedynie potwierdzenie tego, że został on przeprowadzony od początku do końca. Należy pilnować nie tylko czasu, przez jaki wysterylizowane narzędzia są jałowe (czyli 6 miesięcy), ale także okresu ważności torebek. Po jego upłynięciu nie powinno przeprowadzać się w nich sterylizacji. 

Jaka jest przewaga torebek do sterylizacji nad rękawami? Są one zgrzane z jednej strony, dzięki czemu pakowanie narzędzi przebiega sprawniej i nie ma konieczności zgrzewania rękawów z jednej strony. Posiadają one jednak tę zaletę, że można je przyciąć dokładnie na długość dopasowaną do konkretnego narzędzia, dzięki czemu nie marnuje się miejsca w autoklawie. W przypadku torebek nie zawsze da się obrać torebkę idealnie do wielkości narzędzia. Pamiętajmy jednak, że do jednej torebki można zapakować komplet narzędzi, wiedząc, że będzie się z nich korzystać w podczas przeprowadzania konkretnego zabiegu.