Jaki procent pobiera lombard od pożyczki pod zastaw?

Jaki procent pobiera lombard od pożyczki pod zastaw?

Jaki procent pobiera lombard od pożyczki pod zastaw? Pożyczka pod zastaw wartościowych przedmiotów to łatwy sposób na szybką gotówkę. Niestety, nie jest to tania forma pożyczania pieniędzy. Lombardy w Warszawie, innych dużych, jak i małych miejscowościach naliczają wysokie odsetki, prowizje oraz opłaty, w zamian za wypłatę środków „od ręki”. W jaki sposób można pożyczyć pieniądze w lombardzie? Ile można dostać? Jaki procent odsetek i innych opłat trzeba zapłacić?

Jak zdobyć pożyczkę w lombardzie?

Pożyczki w lombardzie mają niewątpliwie swoje zalety. Przede wszystkim, pieniądze można uzyskać natychmiast, po dostarczeniu w zastaw wartościowego przedmiotu i jego wycenie przez przedstawiciela lombardu. Placówkę, która udziela tego rodzaju świadczenia zwrotne, łatwo znaleźć na podstawie ogłoszenia, np. pożyczki pod zastaw Warszawa. Co istotne, procedura przyznania pożyczki przebiega szybko i bez zbędnych formalności. Wystarczy przedłożyć dokument tożsamości, a w niektórych przypadkach dodatkowo dowód zakupu zastawianego sprzętu. Lombard nie interesuje się historią kredytową klienta, jego sytuacją materialną, czy dochodami. Udziela pożyczki wyłącznie na podstawie wartości zastawionego przedmiotu. Należy się jednak liczyć z tym, że kwota pożyczki będzie stanowiła zaledwie 30-50% wartości zastawionej rzeczy. Przykładowo, jeśli oddamy w zastaw telefon komórkowy o wartości 1000 zł, to możemy spodziewać się pożyczki w wysokości 300 zł – 500 zł. Pożyczki są udzielane zwykle na okres maksymalnie 31 dni kalendarzowych, a przedłużenie terminu spłaty wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jest to dobra alternatywa dla osób potrzebujących zastrzyku finansowego na krótki okres, a także tych, którzy nie mają zdolności kredytowej w banku lub instytucji parabankowej. Fakt udzielenia pożyczki pod zastaw nie jest odnotowywany w żadnych rejestrach.

Co można zastawić w lombardzie?

Lombardy przyjmują w zastaw przedmioty pochodzące z legalnego źródła, które przedstawiają pewną wartość rynkową. Niektóre placówki w ulotkach i ogłoszeniach wskazują rodzaje sprzętów, którymi są zainteresowane. Można przykładowo znaleźć ogłoszenia typu lombard Warszawa elektronika albo lombard Warszawa RTV. Najczęściej zastawianymi przedmiotami są telefony komórkowe, laptopy, tablety, aparaty fotograficzne, konsole do gier, monety, biżuteria, zegarki, złoto, srebro, antyki, dzieła sztuki, czy sprzęt sportowy. Wycenę przedmiotów przeprowadza przedstawiciel lombardu (jest bezpłatna). W niektórych przypadkach lombard może odmówić udzielenia pożyczki pod zastaw. Dotyczy to rzeczy o wątpliwym pochodzeniu (np. podejrzenie kradzieży), o niskiej wartości (np. 10-letni komputer), albo takich, których nie można składować w siedzibie lombardu (np. wielkogabarytowych).

Umowa pożyczki pod zastaw

Podstawą udzielenia pożyczki pod zastaw jest pisemna umowa. Przewiduje ona, że w razie spłaty zobowiązania w ustalonym terminie (np. 31 dni) i po uiszczeniu odsetek oraz kosztów pozaodsetkowych na rzecz lombardu, przedmiot jest zwracany właścicielowi. Umowa zabezpiecza również interesy lombardu i stanowi, że w razie niezgłoszenia się klienta po przedmiot w umówionym czasie lub nieprzedłużenia umowy, przechodzi on na własność lombardu. Wówczas sprzęt ten jest wystawiany na sprzedaż. Umowa pożyczki pod zastaw określa szczegółowo termin spłaty, wysokość odsetek, prowizji i innych opłat.

Odsetki i opłaty od pożyczki pod zastaw w lombardzie

Jaki procent pobiera lombard od pożyczki pod zastaw?
Jaki procent pobiera lombard od pożyczki pod zastaw?

Wysokość opłat związanych z pożyczką pod zastaw waha się w różnych lombardach. Koszty pożyczki z pewnością różnią się w Warszawie, od tych w mniejszych miejscowościach. Różnice w poziomie odsetek, prowizji i opłat notuje się także w zależności od dzielnicy.  Z tego względu, warto porównać poszczególne oferty, przykładowo te, które proponuje lombard Warszawa Mokotów lub lombard Żoliborz. Wiele osób zastanawia się ile kosztuje pożyczka pod zastaw w lombardzie. Jeżeli chodzi o wysokość odsetek, to są one ustalone na maksymalnym poziomie 10% w skali roku. Niestety, oprocentowanie to nie jedyny koszt pożyczki pod zastaw. Lombard z tytułu pożyczki zwykle nalicza klientowi opłaty pozaodsetkowe, na które składają się prowizje z tytułu udzielenia i przedłużenia pożyczki, inne opłaty i ubezpieczenia. Prowizja wynosi zwykle od 0,3% do 1,5% wartości pożyczki dziennie i jest tym mniejsza im dłuższy okres pożyczki. Lombardy udzielają pożyczek zazwyczaj na okres od 4 dni do miesiąca. Stąd, łatwo wyliczyć, że całkowite koszty w skali miesięcznej wynoszą kilkanaście procent. Dlatego, jest to propozycja głównie dla osób, które potrzebują gotówki na krótki czas i mają pewność, że ją spłacą. W przeciwnym przypadku, lombard przejmuje prawa do zastawionej rzeczy i wystawia ją na sprzedaż. Nierzadko są to pamiątki rodzinne lub przedmioty posiadające sentymentalną wartość, które ulegają przepadkowi. W tej sytuacji zysk lombardu jest jeszcze wyższy. Wysokość pożyczki znacznie odbiega bowiem od wartości rynkowej przedmiotu i rzadko przekracza 50%. Po odliczeniu kosztów związanych z zamieszczeniem oferty sprzedaży na aukcjach internetowych lub w ogłoszeniach, zysk lombardu sięga w tym przypadku kilkudziesięciu procent.