Markery do sketchnotingu
Markery do sketchnotingu – profesjonalne podejście do rysowania notatek szkicowych jest sekretem sukcesu w tej dziedzinie. Jeśli masz obsesję na punkcie szkicowania notatek i doskonalenia umiejętności ilustracyjnych, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Postanowiliśmy przedstawić Ci różne kategorie markerów, których użycie może wpłynąć na jakość i zadowolenie z Twoich szkiców.
Jakie znaczniki można znaleźć na rynku? Ile kosztują te zestawy? Jaka jest różnica między markerami na bazie wody a markerami alkoholowymi? Czytając ten artykuł, nauczysz się przydatnych notacji do tworzenia notatek szkicowych.
Kilka słów o notatkach ze szkicu

Zanim przejdziemy do opisu przydatnych narzędzi w sketchnotingu, porozmawiajmy o samym zjawisku. Czy kiedykolwiek szkicowałeś w zeszycie, kiedy byłeś studentem? Może masz go jeszcze podczas wykładów akademickich? Świadomie lub nie, robiłeś notatki ze szkiców. Termin ten rozumiany jest jako przechowywanie informacji w postaci graficznych skrótów myślowych. Domyślnie ma to pomóc w zapamiętywaniu informacji zebranych na podstawie prostych skojarzeń. Technika ta jest bardzo skuteczna i doceniana przez kierownictwo największych firm świata biznesu. Technika zapamiętywania i wydobywania esencji z trwających szkoleń biznesowych, spotkań i wykładów, czyli robienie szkicowych notatek, może być bardzo skuteczna. Nic dziwnego, że przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych jej opanowaniem. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy decydują się na jego rozwój, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Są to różne znaczniki przydatne do wizualizacji danych. Poniżej znajdziesz informacje na temat podstawowego asortymentu pisaków.
Podział markerów
Znaczniki wymagane dla sketchnotingu można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Są to markery wodne i alkoholowe. Ten pierwszy nie wydziela zapachu i uzupełnia wodę. Nie przebiją papieru. Znajdziemy je w różnych wariantach związanych z zakończeniem. Markery alkoholowe mogą pachnieć alkoholem i niestety mogą przebić kartkę papieru. Większość markerów alkoholowych, które znajdziesz na rynku, ma dwie wskazówki. Jedna strona jest cieńsza do rysowania cienkich linii. Drugi jest grubszy. Dlatego będziesz wypełniać większy papier. Nadają się do malowania na narysowanych postaciach lub symbolach. Zaletą markerów alkoholowych jest ich wodoodporność i szybkość wysychania na papierze.
Wytrwałość jest profesjonalna
Załóżmy, że lubisz rysować, a poza szkicowaniem notatek tworzysz również ilustracje komiksowe. Potrzebujesz odpowiednich narzędzi do pracy. Klasyczny podział notacji wodnej i alkoholowej został opisany w poprzednim akapicie. Dwa rodzaje markerów dzielimy również ze względu na przeznaczenie i konstrukcję stalówki.
Skomponujmy najważniejsze takie typy markerów.
NoOne. To markery z klasyczną stalówką. Jedna strona jest cieńsza, a druga grubsza. Użyj cieńszej strony, aby narysować linie, a drugiej strony, aby narysować grubsze linie.
ArtMaker. Są to markery z cienką końcówką pędzelkową. Gorąco polecam to narzędzie każdemu, kto ćwiczy sporządzanie notatek szkicowych. Mając tylko kartkę papieru, a nawet notatnik, możesz użyć pędzla do graficznego zapisania informacji.
FineOne. W rzeczywistości często przypominają pisaki. Mają fajną końcówkę. Mogą służyć do liniowego zapisu informacji, tworzenia tytułów dla wybranych symboli.
BigOne. Takie markery charakteryzują się grubą końcówką. Za pomocą tych markerów jesteśmy w stanie wypełnić miejsce na kartce lub podkreślić ważniejsze hasła i komunikaty.
FatOne. Wygląd końcówki naśladuje wałek malarski. Podobnie jak wcześniej wspomniane typy znaczników, służą do wypełniania miejsca na kartce lub większych symboli.
TwinOne. Charakteryzują się cieńszymi i grubszymi końcówkami. Nie musimy więc używać aż dwóch flamastrów. Wystarczy jeden. Jest to przydatna opcja dla szkicowników, którzy nie chcą spędzać zbyt dużo czasu i chcą szybko zanotować informacje prezentowane na wykładach.
Powyższy opis oznaczonych klas może być przydatny w miarę pojawiania się podpowiedzi. Zamawiając zestaw szkicowników, zwróć uwagę na nazwę kategorii widoczną obok produktu. Skoro już wspomnieliśmy o zamawianiu zestawu do szkicowania, porozmawiajmy o cenie tego markera.
Szkice, znaki i ceny
Profesjonalne sporządzanie szkiców wymaga specjalistycznych narzędzi, a niestety narzędzia te nie są tanie. Wiele zależy od tego, czy wybierzemy pojedynczy marker, czy kolekcję. Zestawy te zawierają markery w różnych kolorach i odcieniach. Na dobry początek wystarczy zestaw około 24 kolorów. Cena zależy od marki, ilości oznaczników oraz ich rodzaju. Za zestaw zwykłych markerów do szkicowania wydamy do 500 zł. To nie brzmi tanio. W rzeczywistości produkty te są przeznaczone dla amatorów i pasjonatów malarstwa. Nikt inny nie wydaje tyle pieniędzy na markery. Jeśli jednak zamierzasz tworzyć szkicowane notatki w sposób profesjonalny, warto ponieść ten wydatek.