Na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa dla siebie?
Na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa dla siebie? Żyjemy w czasach, w których komputer jest czymś, bez czego nie moglibyśmy się obyć – używa się go codziennie do wielu różnych celów i choć kiedyś kojarzyło się to z siedzeniem przy biurku w domu, dziś bardziej ceni się mobilność. Nie tylko zresztą w świecie komputerów. Właśnie dlatego coraz częściej kupujemy laptopy, które umożliwiają nam pracę i zabawę niemal z każdego miejsca, w którym będziemy się znajdować. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Co liczy się w nich najbardziej?
Na jakie części laptopa najbardziej zwracać uwagę?
Wybierając laptopa absolutną podstawą jest określenie tego, czego tak właściwie się oczekuje od tego typu sprzętu. Jeżeli na przykład będziemy chcieli, aby działał szybko nawet w przypadku wielu aplikacji działających w tle, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jego pamięć RAM. Jeżeli z kolei cenimy sobie własne oczy i przeszkadzają nam małe matryce, powinniśmy zainwestować w taki laptop, który będzie wyposażony we właściwy ekran. Poniżej prezentujemy podstawowe rzeczy, które powinny być na naszym celowniku przy wyborze laptopa dla nas:
- ekran – podstawą jest jego odpowiednia wielkość, ale i rozdzielczość; wszystko tutaj zależy od naszych indywidualnych potrzeb – jeśli cenimy sobie mobilność, wybierzemy ten mniejszy; jeżeli z kolei ważne jest dla nas, aby dokładnie widzieć wszystko to, co rozgrywa się na ekranie, postawimy na większy; ważna jest też matryca – najlepiej zdecydować się na tę matową, która znacznie mniej męczy oczy, niż jej błyszczący odpowiednik;
- procesor – to on jest główną częścią laptopa i elementem odpowiedzialnym za działanie całej reszty jego układu; podczas gdy wszystko inne można wymienić, zmodyfikować czy podrasować, procesor zawsze zostaje ten sam – dlatego też należy zainwestować w laptop wyposażony w jak najlepszy;
- dostępne porty – ważną zaletą laptopa jest, a właściwie powinna być, jego uniwersalność; dostęp do portów USB jest obecnie standardem (fajnie byłoby, aby laptop posiadał wsparcie dla standardu USB 3.0), a sam w sobie laptop powinien posiadać wtyczkę na kabel Ethernet (umożliwiający podpięcie się pod Internet bez korzystania z Wi-Fi), ale też port HDMI – dzięki temu ostatniemu pod laptop podepniemy projektor, czy chociażby… monitor; wracając więc do domu, będziemy mogli pracować na dwóch ekranach, zyskując tym samym na przestrzeni roboczej i sprawiając, że nasz laptop przejmie rolę komputera stacjonarnego;
- pamięć RAM – to ona, jak już wcześniej wspomnieliśmy, odpowiedzialna jest za to, jak działają aplikacje otwarte na naszym laptopie – im większa jest, tym na więcej jesteśmy w stanie sobie pozwolić bez znacznego i wyraźnego spowolnienia działania naszego systemu; właśnie dlatego większa pamięć RAM ceniona jest chociażby przez grafików – to programy graficzne uważane są za najbardziej wymagające i „pamięciożerne”; cenią ją sobie również wszyscy Ci, którzy pracują nad przetwarzaniem filmów czy zdjęć, ale też muszą przeglądać mnóstwo stron internetowych w niemal tym samym momencie;
- inne podzespoły – nie tylko pamięć RAM wypływa na działanie laptopa, ale i różne inne jego elementy, w tym pojemność i rodzaj dysku, procesor czy karta graficzna. To wszystko powinno zostać dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
W czym pomoże nam posiadanie laptopa?

Niezależnie od tego, jaki procesor, pamięć RAM czy ekran posiada wybrany przez nas laptop, zawsze będzie on dla nas przydatnym i praktycznym, ale i wielozadaniowym urządzeniem – podobnie zresztą, jak komputer stacjonarny. Żyjemy w czasach, kiedy w każdej pracy głównym narzędziem jest komputer i to właśnie biurowe zastosowanie jest tym, czym cechuje się każdy laptop. Jeżeli zatem musimy gdzieś wyjechać, a mimo wszystko mamy trochę spraw w pracy do załatwienia, możemy to zrobić „na kolanie”, w pociągu czy autobusie. Laptop umożliwi nam też dostęp do Internetu w dokładnie takiej samej formie, jak komputer stacjonarny – z tym, że w jego przypadku nie ma znaczenia, gdzie tak naprawdę się znajdujemy.
Naturalnie rzecz biorąc laptop to nie tylko praca, a jego zastosowania są znacznie bardziej różnorodne i wszechstronne. Wykorzystać go możemy między innymi do utrzymywania kontaktu ze znajomymi – jako że posiada możliwości identyczne z tymi znanymi z popularnych „blaszaków”, daje możliwość inicjowania połączeń wideo, a za pośrednictwem Internetu również dostęp do popularnych sieci społecznościowych. Sam w sobie może być też naszym mobilnym centrum rozrywki, umożliwiając nam oglądanie filmów, teledysków i seriali wszędzie tam, gdzie tylko jesteśmy – nie tylko przy użyciu Internetu.
Podsumowanie
Wybór laptopa w dzisiejszych czasach nie jest łatwy – na rynku istnieje mnóstwo modeli od wielu różnych producentów, a każdy z nich posiada swoje zalety. Jeden posiada więcej pamięci RAM, inny odznacza się lekkością i ciekawym wykonaniem, kolejny z kolei ma bardzo dobry procesor. To do nas należy to, aby przede wszystkim określić nasze wymagania i oczekiwania i to właśnie na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru.