Na czym polegają usługi geologiczne?

Na czym polegają usługi geologiczne?

Na czym polegają usługi geologiczne? Stawianie dużego obiektu wymaga wcześniejszej, drobiazgowej analizy gruntu na której chcemy postawić budynek. Wykonanie tej pracy w sposób poprawny wymaga zatrudnienia profesjonalnego zespołu ludzi, którzy pomogą w wykonaniu dokładnej dokumentacji geologiczno – inżynierskiej. 

Po co ci geolog?

Geolog będzie ci niezbędny w sytuacji, kiedy w twojej planowanej inwestycji należy wykonać czynności związane z określeniem warunków geologiczno – inżynierskich. Budowa domu lub innego obiektu na gruntach nieprzebadanych wiąże się z ryzykiem podmywania fundamentów, pękania ścian i innymi nieprzyjemnościami. Wiedza geologa we współpracy z geodetą rozwieje wątpliwości związane z posadowieniem budynku w konkretnym, wybranym przez ciebie miejscu (np. na skarpie).

Planując podpiwniczenie budynku należy sprawdzić poziom wód gruntowych, uwzględniając też czasowe opady w danej strefie. To jedno z najważniejszych badań ze względu na to, że pod wpływem opadów gleba może zmienić plastyczność i mieć wpływ na stateczność budowli przez podmywanie fundamentu. Posadowienie fundamentu jest kluczową kwestią podczas stawiania budynku.

Inwestycje pod kontrolą

Na czym polegają usługi geologiczne?
Na czym polegają usługi geologiczne?

Prawo mówi nam, że dokumentacja geologiczno-inżynierska musi być wykonana w sytuacjach takich, jak występowanie skomplikowanych warunków gruntowo-wodnych. Należy je również uwzględnić kiedy wykonywane będą inwestycje wymagające głębokich fundamentów czy obiektów wysokich.

Co robi geolog? Przede wszystkim opracowuje on dokumentację, projekt prac geologicznych, wykonuje badania terenowe oraz laboratoryjne. Stabilność naszej inwestycji jest w pełni zależna od stanu gleb, na których ona stanie. Geolog ocenia ten stan, aby inwestycja była w pełni trafiona. Warto powierzyć swoją inwestycję sprawdzonemu zespołowi profesjonalistów, np. Gco-consult.pl, którzy wykonują kompleksowe usługi geologiczne. Poprawnie przeprowadzone badania będą gwarancją bezpiecznej budowy.

Badania geologiczne są niezbędne dla dużych inwestycji, natomiast przy stawianiu budynków jednorodzinnych jest ona wskazana, ale niekonieczna. W takich przypadkach należy wykonać przede wszystkim dokumentację geodezyjną.