Outsourcing procesów w firmie - na co warto się zdecydować?

Outsourcing procesów w firmie – na co warto się zdecydować?

Outsourcing procesów w firmie – na co warto się zdecydować? Coraz więcej firm decyduje się wynieść pewne procesy na zewnątrz, korzystając z usług szeroko pojętego outsourcingu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zlecić pewne zadania profesjonalistom, a tym samym skupić na pracy, która rzeczywiście przynosi realne korzyści. Jakiego rodzaju outsourcing sprawdzi się w niemal każdej firmie? 

Magazynowanie zewnętrzne 

Z magazynowaniem materiałów i wyrobów gotowych mają problem firmy produkcyjne i handlowe. Nigdy bowiem stan zapasów nie wynosi tyle, ile rzeczywiście na dany moment firma potrzebuje. Zapasy trzeba gdzieś przechowywać, a mała powierzchnia często nie pozwala na ergonomiczne rozmieszczenie wszystkim materiałów i produktów gotowych w siedzibie firmy. Z pomocą przychodzą hale namiotowe magazynowe, gdzie możemy wygodnie rozmieścić wszystkie nasze produkty. Hale namiotowe magazynowe oferują firmy specjalizujące się w wynajmie powierzchni magazynowej, dzięki czemu zapewniają one dobre warunki przechowywania i bezpieczeństwo naszych produktów. Wynajem hal namiotowych magazynowych o usługa fakturowana, zatem koszt ten możemy ująć jako podatkowy, co zmniejszy podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Możemy także odliczyć figurujący na fakturze VAT. Hale namiotowe magazynowe to doskonałe rozwiązanie dla firm, które muszą gdzieś przechowywać towary, jednak nie mają na to miejsca bądź chcą dodatkowo zapewnić im profesjonalną ochronę. Przy halach namiotowych magazynowych zwykle postawiony jest stróż, który pilnuje, aby nikt niepowołany nie wszedł na teren hali namiotowej magazynowej. 

Usługi księgowe 

Coraz więcej firm decyduje się nie prowadzić działu księgowości w firmie, a skorzystać z usług biura rachunkowego. Outsourcing usług księgowych stał się bardzo popularny głównie ze względu na automatyzację księgowości. Współpraca z biurem rachunkowym polega na terminowym dostarczaniu dokumentów księgowych, które następnie zostają ujęte w księgach rachunkowych przez osoby pracujące w biurze. Księgowe wyliczają podatki do zapłaty, sporządzają sprawozdania finansowe, kontaktują się z urzędami. Niektóre biura rachunkowe oferują kompleksowe usługi w zakresie finansów, w tym także kontakt z bankami na przykład w celu udzielenia firmie kredytu czy leasingu. Utrzymanie działu księgowego w firmie to niemały koszt dla pracodawcy. Zwykle wynagrodzenia księgowych są wysokie, a do tego trzeba jeszcze doliczyć narzuty na wynagrodzenia oraz wyposażenie stanowiska pracy. Zakup oprogramowania księgowego oraz jego aktualizacja nie pozostają bez wpływu na koszty przedsiębiorcy. Niegdyś z biurami rachunkowymi współpracowały jedynie małe podmioty gospodarcze, z czasem jednak nawet duże firmy wyprowadzają procesy księgowe na zewnątrz. Większe biura rachunkowe bez żadnego problemu są w stanie prowadzić pełną księgowość, czasami nawet oferując dodatkowe usługi finansowe. Duża ilość biur rachunkowych na rynku pozwala na wybór takich usług, jakie najbardziej będą odpowiadały profilowi działalności naszej firmy. 

HR i rekrutacja

Prowadzenie kadr i płac to w niektórych przypadkach zadanie księgowych. Często jednak musi być w tym celu zatrudniona nowa osoba, której będziemy musieli wyposażyć miejsce pracy i zapłacić pensję. O wiele korzystniej jest nawiązać współpracę z agencją rekrutacyjną, która jednocześnie przejmie obowiązek prowadzenia spraw kadrowo płacowych. W agencjach rekrutacyjnych pracują specjaliści, którzy w krótkim czasie i bez najmniejszych problemów znajdą dla nas pracownika. Mają oni dostęp do baz danych, z których zwykli pracownicy działów kadrowych nie mogą korzystać. W outsourcingu usług rekrutacyjnych i kadrowych bardzo ważna jest także ochrona danych osobowych. W kontekście RODO temat ten stał się wyjątkowo popularny. Firmy wolą, aby kwestiami ochrony danych osobowych zajmowała się firma outsourcingowa, która przejmie także odpowiedzialność za ewentualne wycieki danych. Nawet, jeżeli usługi agencji rekrutacyjnej są drogie, często warto powierzyć im tak ważne kwestie jak zatrudnianie, prowadzenie dokumentacji kadrowo płacowej oraz kwestie RODO. 

Sprzątanie firmy 

Outsourcing procesów w firmie - na co warto się zdecydować?
Outsourcing procesów w firmie – na co warto się zdecydować?

Zatrudnienie sprzątaczki to niemały koszt. O wiele bardziej opłacalne jest podpisanie umowy z firmą sprzątającą, która poza oddelegowaniem do pracy sprzątaczek będzie także odpowiedzialna za jakość świadczonych usług. Każdej firmie zależy na tym, aby powierzchnie były czyste, jednak w niektórych branżach, takich jak gastronomia czy kosmetyka jest to szczególnie ważne. Nie dosyć, że posprzątane muszą być nawet najciemniejsze zakamarki to jeszcze trzeba to zrobić za pomocą specjalistycznych środków, które dezynfekują powierzchnie. W innym przypadku firma naraża się na ogromne straty wizerunkowe, nie mówiąc już o możliwości zamknięcia lokalu usługowego przez sanepid. Znalezienie firmy sprzątającej świadczącej najwyższej jakości usługi to klucz do sukcesu. 

Obecnie wiele procesów można powierzyć innym firmom, w których pracują profesjonaliści w swojej dziedzinie. Często jest to bardzo opłacalne niezależnie od tego, w jakiej branży działa dana firma.