Skąd wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych zaspokoi nasze zapotrzebowanie na prąd? 

Skąd wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych zaspokoi nasze zapotrzebowanie na prąd? 

Skąd wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych zaspokoi nasze zapotrzebowanie na prąd?  Poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań które zaspokoją zapotrzebowanie na prąd to jeden z trendów, który utrzymuje się od lat. Ograniczona ilość naturalnych zasobów Ziemi powoduje, że ludzie coraz chętniej zwracają się ku odnawialnym źródłom energii, a zalicza się do nich fotowoltaika . Montaż paneli słonecznych pozwala na wytwarzanie prądu bez konieczności korzystania z dostaw elektrowni. Jak dobrać ich odpowiednią ilość, i ile kilowatów potrzeba do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd domostwa?

Największe zalety fotowoltaiki

Skąd wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych zaspokoi nasze zapotrzebowanie na prąd? 
Skąd wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych zaspokoi nasze zapotrzebowanie na prąd?

Optymalizacja kosztów związanych z użytkowaniem prądu to jedna z najważniejszych zalet które oferuje fotowoltaika, i która motywuje potencjalnych inwestorów do zakupu instalacji. Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł ponadto stanowi ekologiczne rozwiązanie problemu z globalnym ociepleniem, dlatego korzystając z fotowoltaiki możemy realnie przyczynić się do unormowania sytuacji. Panele słoneczne które stanowią główne ogniwo całej instalacji chłoną energię słoneczną nawet w pochmurny dzień, a następnie przetwarzają go w prąd, który przy odpowiedniej ilości zamontowanych paneli może zaspokoić zapotrzebowanie całego domostwa, a nawet zakładu przemysłowego. Instalacja fotowoltaiczna najczęściej znajduje się na dachach budynków, ponieważ odpowiedni ich kąt zapewnia efektywne działanie, dodatkowo nie zajmują one niepotrzebnie miejsca na działce. Jeżeli decydujemy się na zamontowanie paneli solarnych w naszym domu, warto odpowiednio przygotować się do tematu, przede wszystkim pod kątem naszych możliwości finansowych, a także niezbędnej ilości paneli do zaspokojenia przynajmniej połowy miesięcznego zapotrzebowania na prąd. Jest to poważna inwestycja patrząc przez pryzmat kosztów, jednak w perspektywie wielu lat użytkowania oraz widocznych efektów w postaci zmniejszenia rachunków za prąd, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i opłacalne. Najczęściej inwestorzy decydują się na zakup paneli słonecznych w ilości wystarczającej na pokrycie połowy zapotrzebowania na prąd w domu bądź instytucji, przez co ich rachunki znacznie maleją. Cena fotowoltaiki pokrywającej całkowite zapotrzebowanie na prąd często pozostaje jeszcze poza zasięgiem finansowym wielu ludzi, choć z pewnością w najbliższych latach ulegnie to zmianie.

Ilość paneli za zapotrzebowanie na prąd

Chcąc zainwestować w fotowoltaikę, z pewnością zastanawiamy się, jaka ilość paneli jest nam niezbędna, by pokryć całkowite zapotrzebowanie na prąd w domu, oraz raz na zawsze pozbyć się konieczności korzystania z dostaw elektrowni. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na kraj w którym wyprodukowano instalacje fotowoltaiczne, ponieważ niektóre z nich mogą nie być tak wydajne względem warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju. Ilość paneli słonecznych zamontowanych wraz z całą instalacją odpowiada naturalnie za ilość prądu jaki zostaje wyprodukowany i gotowy do wykorzystania, jednak ile średnio go potrzebuje np. czteroosobowa rodzina? Według statystyk czterech domowników średnio zużywa 4500 kWh w ciągu roku, a ilość paneli odpowiadająca takiemu zużyciu to około czternastu sztuk. By samodzielnie obliczyć ile paneli będzie potrzebnych do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, wystarczy podzielić tę wartość przez roczny uzysk, wówczas otrzymamy szczegółową informację w tym zakresie. Nie bez znaczenia pozostaje również efektywność i produktywność paneli słonecznych, niektóre z nich są tak skonstruowane, że działają wydajniej niż np. dwie sztuki, jednak adekwatnie do jakości cena jaką musimy zapłacić za taki panel fotowoltaiczny jest zdecydowanie wyższa. Wtedy również zwiększa się ostateczny koszt całej inwestycji, co dla wielu osób jest niestety dużą przeszkodą.

Zobacz koniecznie jeżeli jesteś zainteresowany fotowoltaika :

Koszalin fotowoltaika

Kołobrzeg fotowoltaika

Zestaw fotowoltaiczny Białogard

Jakie wyjście wybrać?

O korzyściach fotowoltaiki nie trzeba już wcale wspominać biorąc pod uwagę fakt, jak wiele zalet dla inwestora za sobą niesie. Ogniwa fotowoltaiczne są tak skonstruowane, że absorbują energię słoneczną by następnie przetwarzać ją w prąd elektryczny praktycznie bez naszego użytku, dzięki czemu nasze rachunki za prąd zmniejszą się przynajmniej o połowę. Importer paneli słonecznych od którego zakupimy całą instalację doskonale orientuje się w warunkach atmosferycznych Polski, przez co panele są odpowiednio skonstruowane pod względem swojej wydajności nawet w pochmurne dni. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na inwestycję paneli słonecznych pokrywających całościowo nasze zapotrzebowanie na prąd, warto pomyśleć o przynajmniej takiej ilości, która wyprodukuje połowę potrzebnego nam prądu – taka inwestycja jest już w zasięgu kieszeni większości Polaków. Biorąc pod uwagę dodatkowe możliwości uzyskania dotacji ze środków Unii Europejskiej w ramach corocznych programów w kilku turach, zestawy fotowoltaiczne to zakup który zachęca swoimi korzyściami. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze warto skonsultować się dodatkowo ze specjalistą z zakresu fotowoltaiki, który może podpowiedzieć nam kilka najlepszych dla nas rozwiązań.