W jaki sposób wybrać balustradę balkonową?

W jaki sposób wybrać balustradę balkonową?

W jaki sposób wybrać balustradę balkonową? Kiedy decydujemy się na budowę nowego domu, musimy dysponować stosunkowo dużą ilością gotówki, ze względu na to, że tego typu działania są dość kosztowne. Należy pamiętać o każdym najdrobniejszym elemencie i zmaksymalizować bezpieczeństwo. Z pewnością w przypadku domu piętrowego konieczna okaże się balustrada balkonowa, której wybór powinien być odpowiednio przemyślany.

Oprócz tego, że ma ładnie wyglądać, to dodatkowo spełniać swoje funkcje, o który często zapominamy. Z jakich materiałów może być stworzona balustrada i w jaki sposób jest zbudowana? Jaki wpływ na wybór balustrady ma kształt balkonu? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Z jakich materiałów może być zrobiona balustrada balkonowa?

W jaki sposób wybrać balustradę balkonową?
W jaki sposób wybrać balustradę balkonową?

Balustrady mogą być produkowane z różnych materiałów, a dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji osoby kupującej. Najczęściej spotykana jest balustrada stalowa, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i ciekawym designem. Znaleźć można również te zbudowane z drewna, kamienia, cegieł, szkła, betonu. Wybierając odpowiedni materiał, trzeba wziąć pod uwagę także takie elementy jak styl, wielkość, kolor danego budynku. Przykładowo w przypadku domu drewnianego, balustrada metalowa mogłaby wyglądać dość nietypowo, jednak w wielu innych przypadkach prezentowałaby się doskonale, zapewne dlatego są tak często wybierane. Nie zapominajmy o tym, aby wyróżniać się spośród pozostałych, jednakże tylko i wyłącznie z umiarem. Najczęściej tego typu nietypowe, dziwnie prezentujące się zjawiska możemy dostrzec w blokach i kamienicach. O ile eksponowanie własnej indywidualności z umiarem jest w porządku, tak już jeśli przesadzimy, wówczas nie wygląda to ciekawie. W praktyce wygląda to tak, że wymieniamy starą balustradę, a ta nowa całkowicie odbiega od barierek sąsiadów. Takich sytuacji za wszelką cenę powinniśmy unikać. Balustrada metalowa najlepiej pasować będzie do domów, które mają nowoczesny charakter. Z reguły dominuje tam prostota i minimalizm, dlatego też takie połączenie z pewnością będzie atrakcyjnie wyglądało.

W jaki sposób zbudowana jest balustrada?

Aby podjąć odpowiedni wybór co do balustrady balkonowej, należy znać jej budowę. Niezależnie od tego czy jest to balustrada metalowa, czy drewniana, w każdym przypadku będziemy mieć do czynienia ze słupkami, które podpierają konstrukcję, z poręczami i wypełnieniami. Jeśli chodzi o słupki balustrady, najczęściej wykonane są ze stali, kamienia lub cegły. Istotne jest, aby były solidne i odpowiednio mocno przytwierdzone do podłoża. Można to zrobić za pomocą spawania lub przykręcając słupki do kotew stalowych. Dzięki temu konstrukcja będzie sztywna i maksymalnie bezpieczna. Balustrady to dodatkowe zabezpieczenie, które jednocześnie gwarantuje większą wygodę. Ostatni element, czyli wypełnienie balustrady, może być zrealizowany jako przęsła na ramie stalowej, na ramie drewnianej lub jako panele szklane.

Kształt balkonu a balustrada

Oprócz tego, że zwracamy uwagę na styl architektoniczny, istotny jest również kształt balkonu. Jak to wygląda w praktyce? Całkiem inne barierki wybierzemy w przypadku balkonu prostego, a jeszcze inne w przypadku tego półokrągłego lub owalnego. Nie można zapominać także o rozmiarach związanych z szerokością i długością danego balkonu, bowiem to właśnie one warunkują miejsce umieszczenia barierki. Biorąc pod uwagę tego typu czynniki, bez większych problemów możemy chociażby optycznie powiększyć balkon, co jest często bardzo istotne. Przy tym wszystkim warto pamiętać o tym, że przestrzeń użytkowa musi być przede wszystkim funkcjonalna i charakteryzować się możliwie największym komfortem, bowiem takie funkcje pierwotnie powinien pełnić balkon.

Na jakie elementy balustrady zwracać uwagę?

Jakie elementy powinniśmy jeszcze brać pod uwagę wybierając balustrady metalowe lub te wykonane z innych materiałów? Istotne w sposób szczególny są wszelkie proporcje. Muszą być one wyważone, aby całość była harmonijna i ciekawie się prezentowała. Tak więc nierozsądne jest montowanie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej balustrady, bowiem nie będzie to wyglądało estetycznie. Podobnie nie ma sensu wybierać modelu, który ma zbyt mocno rozstawione szczeble. Poręcz powinna być wygodna, podobnie jak wszystkie elementy wypełniające balustradę. Co w przypadku, kiedy płyta balkonowa jest mocno wysunięta i nie posiada podparcia? Balustrada metalowa, lżejsza optycznie z pewnością doskonale się sprawdzi.

Cena balustrad balkonowych

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaki jest koszt poszczególnych balustrad, bowiem dużo w tym przypadku zależy od jakości materiałów. Całkowicie uśredniając kwoty moglibyśmy stwierdzić, że balustrady metalowe oscylują w granicach  200 – 500 zł za metr. W przypadku drewnianych egzemplarzy, jest to około 180 – 500 zł. Ile zainteresowana osoba będzie musiała zapłacić za balustrady kute? W zależności od sklepu i jakości, może to być od 300 – 3000 zł za metr.