Więźby dachowe

Więźby dachowe

Więźby dachowe – czym one są? Dach to jeden z najważniejszych elementów niemal w każdym budynku. Niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, nasze bezpieczeństwo we własnej posesji zależy od tego, jak jest zbudowane. Wiązary dachowe, które wielu uważa za niezawodne, stają się coraz bardziej popularne. Jest to element łatwy w montażu i funkcjonalny.

Co to jest więźba dachowa? Kiedy i gdzie warto wybrać więźbę dachową? Ile może kosztować więźba dachowa? Jak samemu wykonać więźbę dachową? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wątpliwości wszystkich naszych czytelników.

Co to jest więźba dachowa?

Więźby dachowe
Więźby dachowe

Warto pamiętać, że więźba dachowa to stosunkowo skomplikowana konstrukcja, którą można zaprojektować na wiele sposobów. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie wytrzymałości dachu i jego podparcia. Elementy te łączą przestrzenie nad pomieszczeniem, jednocześnie pojawiając się regularnie. Warte podkreślenia – obsługują również pozycje pionowe. W tego typu konstrukcjach szkielet przenosi obciążenie z pokrycia na ściany nośne budynku. Kratownice dachowe są wizualnie podobne do kratownic trójkątnych. Może być wykonany ze stali lub drewna. Następnie dokręć śrubami. Całość wykonana jest z drewnianych klocków połączonych ze sobą w trójkątny kształt – dzięki czemu możemy utrzymać ciężar dachu. Warto zauważyć, że tego typu elementy są produkowane poza zakładem podczas transportu do miejsca, w którym są podnoszone. Więźby dachowe to sposób na przyspieszenie postępu budowy. Można je nabyć jako elementy prefabrykowane, być może dlatego są tak popularne.

Kiedy i gdzie warto wybrać więźbę dachową?

Więźby dachowe charakteryzują się zastosowaniem w dużych budynkach. Stosowane są, gdy konstrukcja dachu jest stosunkowo ciężka i zależy nam na stabilności i bezpieczeństwie. Na przykład są w stanie wspierać dachy lotnisk, dworców, stadionów, obiektów kulturalnych itp. Oczywiście nie oznacza to, że nie można ich używać w budynkach mieszkalnych – jest to raczej bardzo powszechne zjawisko. Więźby dachowe to idealne rozwiązanie do zabudowy poddasza. Tego typu elementy mają typowy trójkątny kształt. Z tego względu znajdują zastosowanie w dachach kopertowych, potocznie zwanych dachami dwuspadowymi. Należy tu podkreślić, że więźba dachowa i dach nie są elementami wzajemnie się wykluczającymi. Elementem nośnym jest strop, a kratownica konstrukcja. Warstwa promieniująca wykonana jest ze specjalistycznych płyt OSB.

Ile może kosztować więźba dachowa?

Wiele osób zastanawia się, ile faktycznie może kosztować więźba dachowa. Cóż, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak pamiętać, że chyba największą popularnością cieszą się kratownice – w praktyce płyty ułożone są w taki sposób, że tworzą układ połączonych trójkątów. Ich wymiary to zazwyczaj: 38×89, 38×140 lub 50×100. Maksymalna rozpiętość może wynosić 12 metrów. Więc ile kosztują tego typu elementy? Zależy to głównie od powierzchni dachu, z którą mamy do czynienia. Jeżeli założymy, że musimy wykonać wiązary na dach o powierzchni 200 metrów kwadratowych, to zapłacimy za to 10 000 zł. Za metr kwadratowy obiektu płaci się od 40 do 60 zł – w zależności od regionu, jakości i samego producenta. Oczywiście to nie jedyny koszt, na który musimy się przygotować. Kluczowymi kwestiami mogą być robocizna, transport, montaż i mocowanie. Szacuje się, że cena może wynosić od 2000 do 3000 zł.

Polecamy również:

Jak samemu wykonać więźbę dachową?

Niektórzy potencjalni konsumenci zastanawiali się, czy można zrobić własne więźby dachowe i czy to był pomysł na obejrzenie. Cóż, w większości przypadków nie jest to zbyt rozsądne. W końcu najważniejsze jest dla nas to, aby stabilność konstrukcji była ważna – to jedyny sposób, w jaki możemy zapewnić bezpieczeństwo sobie i naszym rodzinom. Osoby bez odpowiedniego doświadczenia nie powinny wykonywać takich czynności na własną rękę. Pamiętaj, istnieją gotowe wiązary dachowe, które w praktyce kosztują niewiele. A co, gdybyśmy absolutnie chcieli to zrobić? Najpierw powinniśmy zająć się mierzeniem poszczególnych elementów. Działanie powinno być oparte na projekcie architektonicznym przygotowanym przez eksperta. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przygotowanie kratownicy referencyjnej. Tylko na tej podstawie możemy zrobić resztę. Gdy wszystko jest gotowe, przyklejamy go gwoździami i płytkami.